Sto dni grozy

 

Dominik Bielski
tekst powstał w ramach Akademii Młodego Dziennikarza

Wyreżyserowany przez Terry’ego George’a film pt. „Hotel Ruanda” to wspaniałe połączenie scenariusza opartego na faktach, znanej obsady i wiarygodnej gry aktorskiej. Film opowiada historię Paula Rusesabagina (Don Cheadle), właściciela czterogwiazdkowego hotelu, który podczas krwawych walk etnicznych staje się schronieniem dla ponad tysiąca osób.

Akcja toczy się w Rwandzie, w której w latach 90. panuje wzajemna nienawiść grup etnicznych: Hutu i Tutsi. Paul należy do Hutu, a jego żona Tatiana (Sophie Okonedo) do Tutsi. Początkowo w Rwandzie udaje się uniknąć większych walk etnicznych, a przyjaźnie i małżeństwa ludzi ze skonfliktowanych grup są jeszcze często spotykane. Wszystko zmienia się 6 kwietnia 1994 roku, kiedy zestrzelony zostaje samolot z prezydentem Rwandy. Sprawcami są najprawdopodobniej ekstremiści z Hutu, lecz posądzeni zostają Tutsi. Od tego momentu zaczyna się najbardziej krwawy okres w historii Afryki. Przez około 100 dni członkowie Interahamwe dokonują rzezi na obywatelach Tutsi. Główny bohater – Paul – przekupuje dowódcę bojówki i wraz z rodziną i sąsiadami ucieka do swojego hotelu. Budynek bardzo szybko staje się schronieniem dla ludności z obu mniejszości. Dzięki wielu znajomościom Paul zdobywa niezbędne do przetrwania rzeczy, takie jak pożywienie i apteczki. W hotelu łącznie schronienie znajduje 1268 osób.

Film – przedstawiając brudne, zrozpaczone i pozbawione nadziei rodziny zbiegów – realistycznie oddaje dramat, jaki przeżyła ludzkość w tamtych czasach. Na uwagę zasługuje także muzyka skomponowana przez Ruperta Gregsona-Williamsa. Poruszające dźwięki w połączeniu z chwytającymi za serce scenami, potrafią wycisnąć łzy z oczu. Zaletą filmu jest także świetna sceneria. W zależności od potrzeb, film kręcony był w USA, Wielkiej Brytanii, Południowej Afryce i we Włoszech.

Film zdecydowanie godny uwagi. Polecam go obejrzeć nawet osobom, które nie interesują się historią Afryki czy problematyką mniejszości etnicznych/narodowych. Dzięki dobremu scenariuszowi i profesjonalnej grze aktorskiej, z czystym sumieniem mogę wystawić 9/10.


reżyseria: Terry George
scenariusz: Terry George i Keir Pearson
w rolach głównych: Don Cheadle (Paul Rusesabagina), Sophie Okonedo (Tatiana Rusesabagina), Nick Nolte(Pułkownik Oliver)
gatunek: dramat historyczny
produkcja: RPA, USA, Wielka Brytania, Włochy
czas trwania: 121 min.
premiera: świat - 11 września 2004 r., Polska - 4 listopada 2005 r.
nagrody: trzy nominacje do Oskara (najlepszy aktor, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz)

 

Autor:

bielskid