Recenzja filmu „Niewidoczni”

 

Ludzie-duchy

 „Jesteśmy niewidoczni. Prowadzimy wasze taksówki, sprzątamy wasze pokoje”. Autorem tych mocnych słów jest Okwe – jeden z głównych bohaterów filmu Stephena Frearsa pt. „Niewidoczni”. W ten niekonwencjonalny sposób określa, jak postrzegana jest grupa społeczna, do której należy.

 


Bartłomiej Matusik
tekst powstał w ramach Akademii Młodego Dziennikarza

Okwe (Chiwetel Ejiofor) jest nielegalnym emigrantem z Nigerii, pracującym na dwa etaty. W ciągu dnia pracuje jako taksówkarz, a nocą jest portierem w jednym z luksusowych hoteli w Londynie. Właścicielem hotelu jest niejaki Sneaky (w tej roli – Sergi López), który wykorzystuje go, jako przykrywkę dla swoich brudnych interesów takich jak chociażby prostytucja. Pracownicy zdają sobie sprawę z przekrętów ich przełożonego, jednak udają, że niczego nie widzą. Kiedy Okwe znajduje w hotelowej toalecie ludzkie serce, postanawia przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie. Pomaga mu w tym współlokatorka oraz kilkoro przyjaciół. Z czasem przekonują się, że prostytucja to nie jedyny, dodatkowy biznes ich szefa.

Film ukazuje w dwojaki sposób realia londyńskiego życia. Z jednej strony powoduje skojarzenia z typowo turystycznym obrazem stolicy Anglii: Big Benem, Pałacem Buckingham czy  deszczową, szarą pogodą, z drugiej – pozwala spojrzeć na to miasto z zupełnie innej perspektywy. Wąskie, niebezpieczne uliczki, którymi porusza się główny bohater symbolizują drugą twarz Londynu – przestępczy świat, który zasysa często niewinnych ludzi.   

Film zwraca uwagę przede wszystkim na problem emigrantów i uchodźców. Przedstawia m.in. proceder wykorzystywania ich w prostytucji, handlu narządami czy przy pracy w nielegalnych fabrykach. Gdy zostają wkręceni w świat przestępczy, tracą możliwość dobrowolnego wydostania się z niego. Jedynym ratunkiem zostaje ucieczka.

Obok wielowątkowej i nieprzewidywalnej fabuły zaletą filmu jest rzucenie nowego światła na sprawy migrantów. W obecnej sytuacji politycznej pozwala to spojrzeć na sprawy migrantów przez inny pryzmat i nabrać szacunku do ludzi, którzy często są zmuszani do przeżycia wielu traumatycznych i wstrząsających doświadczeń, aby ocalić własne życie. Ocena filmu: 8/10Reżyseria: Stephen Frears
Scenariusz: Steven Knight
W rolach głównych: Sergi López (Sneaky), Chiwetel Ejiofor (Okwe), Audrey Tautou (Senay)
Gatunek: dramat
Produkcja: Wielka Brytania (2002 r.)
Czas trwania: 97 min.