W dniu 16 kwietnia br. w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży odbyło się szkolenie na temat funkcjonowania samorządu lokalnego. W sześciogodzinnym warsztacie wzięli udział członkowie i członkinie Młodzieżowej Rady Warszawy. Celem zajęć było przedstawienie młodzieżowym radnym zasad działania samorządu w Polsce, a przede wszystkim przybliżenie specyfiki funkcjonowania samorządu warszawskiego.

Ważnym elementem warsztatu była dyskusja na temat społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i w szczególności – w Warszawie. Rozmawialiśmy, czym jest idealne społeczeństwo obywatelskie i co zrobić, żeby się w naszym mieście ziściło. Zastanawialiśmy się również nad rolą młodzieżowych radnych – kogo reprezentują, w czyim imieniu występują, o kim – przygotowując swoje projekty – powinni pamiętać. Rozmawialiśmy też o praktycznym wymiarze pracy młodzieżowego radnego, a mianowicie o technice przygotowywania projektów: co zrobić? Skąd wziąć pomysł, a następnie jak go sprawnie zrealizować i podsumować? O czym nie należy zapomnieć i jak znaleźć partnerów do projektu? – ostatnią godzinę na warsztacie przeznaczyliśmy na tą dyskusję.

Spotkanie przygotowały i poprowadziły Małgorzata Waszczuk i Natalia Pamuła z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

N.Pamuła