Akademia Młodego Dziennikarza rozpoczęła się w piątek 21 października 2016r.. W wykładach inauguracyjnych uczestniczyło 18 uczestników z warszawskich szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi dziennikarze zostali przywitani przez przedstawicieli EDSM oraz Fundacji Konrada Adenauera - organizatorów AMD. Otwarcie Akademii uświetniły zajęcia z dzienniakrzem TVP p. Markiem Zającem, który starał się przedstawić uczestnikom warsztatów swój pogląd na temat: Dziennikarstwo: powołanie czy zawód? Po wykładzie otwierajacym przyszedł czas na gry integracyjne, spotkanie z prowadzącym warsztaty p. Tomaszem Betką oraz przedstawicielem Fundacji Ocalenie p. Gagikiem Grigorianem. Ostatnie ze spotkań było wprowadzeniem do ogólnego tematu warsztatów czyli Uchodźcy w Europie: między stereotypami a rzeczywistością.

W sbotę uczestnicy przedstawiali swoje dotychczasowe dokonania w zakresie dziennikarstwa oraz pracowali nad pomysłami i stroną techniczną własnych materialów. Wykład z dziennikarskiej etyki poprowadził p. Pawel Szaniawski. Dzień upłynął również na poznawaniu praktycznych zagadnień związanych z różnymi mediami wykorzystywanym w dziennikarstwie. Niedziela poświęcona była przygotowaniom do realizacji pomysłów uczestników w praktyce.

Pierwsza weekendowa część warsztatów zakończyła się sukcesem - mlodzież sformułowała już swoje pomysły na materiały wieńczące warsztaty oraz przygotowała plan pracy nad nimi. W kolejnych tygodniach odbywać się będą praktyczne zajęcia i wizyty studyjne w miejsca związanych z tematem warsztatów. W pierwszym tygodniu uczestnicy odwiedzą redakcję magazynu Polityka i przyjrzą się pracy jej dziennikarzy.

Relacja z kolejnych tygodni warsztatów już wkrótce.

Galeria z pierwszego weekendu AMD: