Na początku sierpnia swoją podróż odbyli zwycięzcy konkursu Reisende Reporter / Reporterzy w Podróży. Przypomnijmy, że konkurs skierowany był do polskiej i niemieckiej młodzieży, która nadsyłała swoje pomysły na reportaż o rówieśnikach z sąsiedniego kraju. Autorzy najlepszych pomysłów mieli okazję odbyć podróż do Niemiec lub Polski w celu pracy nad swoim reportażem.

Pierwszego sierpnia ośmioro zwycięzców z Polski oraz ośmioro z Niemiec spotkało się najpierw na weekendowych warsztatach dziennikarskich we Frankfurcie nad Odrą. Dwa dni wypełnione były szkoleniami oraz praktycznymi radami i wskazówkami jak zrealizować pomysły, które zwyciężyły w konkursie. Ponadto wiele czasu poświęcone było na integrację grupy oraz wymianę doświadczeń wśród uczestników.

W niedzielę grupa polska wyjechała do Berlina, natomiast grupa niemiecka do Warszawy. Tam, przez pięć dni, młodzi dziennikarze nie tylko zwiedzali miasta i poznawali kulturę danego kraju, ale także intensywnie pracowali nad zebraniem materiałów do swoich reportaży.  W Warszawie grupa niemiecka zakwaterowana była w EDSM. Nasi pracownicy służyli niezbędna pomocą, a sam obiekt okazał się dobrym miejscem  dla spotkań i wywiadów organizowanych przez młodych ludzi.

Obie grupy wyjeżdżały z Berlina i Warszawy pełne nowych doświadczeń i pomysłów na ostateczną realizację swoich reportaży. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zapoznać się z gotowymi pracami!

Poniżej zdjęcia ze wszystkich etapów podróży.

Projekt realizowany jest przez Bildungswerk Sachsen der Deutschen Gesellschaft e.V. we współpracy z Europejskim Domem Spotkań Młodzieży w Warszawie.

Frankfurt - warsztaty dziennikarskie

Berlin - grupa polska

Warszawa - grupa niemiecka


zdj. H.Głuski, M.Bose, M.Ermlich