W dniach 20-22 czerwca 2013 r. w EDSM gościliśmy podczas projektowego spotkania roboczego p. Melanie Bose oraz p. Magdalenę Ermlich – przedstawicielki  NGO Bildungswerk Sachsen der Deutschen Gesellschaft e. V. w Lipsku i koordynatorki  polsko-niemieckiego projektu „Reporterzy w podróży”, w realizację którego włączony jest również EDSM. Projekt startuje już we wrześniu i jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

„Reporterzy w podróży” to projekt medialny skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej, w tym młodych reporterów gazetek szkolnych, w Polsce i w Niemczech w wieku 16-20 lat. Projekt zostanie przeprowadzony w dwóch etapach.

Pierwszy z nich to konkurs na najlepszy pomysł na reportaż o sąsiednim kraju. Po zakończeniu terminu oddania prac, podczas dwudniowego spotkania polsko-niemieckie jury wybierze najlepsze prace z obu krajów. Zwycięzcy konkursu zostaną zaproszeni do wzięcia udział w etapie drugim – w tygodniowej podróży do Berlina lub Warszawy, żeby tam realizować reportaż. Podczas pobytu młodzi reporterzy wezmą udział w programie edukacyjnym, w którym zdobędą wiedzę o sąsiednim kraju. Na początku podróży uczestnicy z Polski i z Niemiec spotkają się w Frankfurcie nad Odrą na wspólnych dwudniowych warsztatach, podczas których będą mogli poznać się nawzajem, wymienić oczekiwania oraz przygotować się do realizacji reportażu.

Po pobycie w Berlinie lub Warszawie napiszą reportaże, które będą opublikowane w gazetach szkolnych i w ramach partnerstw medialnych w gazetach ponadregionalnych w Polsce i Niemczech. Projekt ma na celu wzbudzenie zainteresowania sąsiadem i zniwelowanie obustronnych uprzedzeń.